metody antykoncepcji
Porady i edukacja

Metody antykoncepcji – plusy i minusy

Nie ma określonego wieku, który mówiłby, kiedy należy zacząć stosować antykoncepcję. Zwykle zależy to od Twojej osobistej sytuacji i decyzji. Musisz zdecydować, co jest najlepsze dla Ciebie i Twojego partnera. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc sobie w podjęciu decyzji

Prezerwatywy: Plusy i minusy

Prezerwatywa to metoda barierowa, którą stosuje się podczas stosunku seksualnego, aby zapobiec ciąży i chorobom przenoszonym drogą płciową. Służy ona również jako dodatkowa bariera w przypadku występowania wydzieliny z zewnętrznych narządów płciowych. Zaletami używania prezerwatywy jest to, że pomaga ona zapobiegać chorobom przenoszonym drogą płciową i niechcianym ciążom. Gdy prezerwatywa pęknie, jedynym sposobem na zajście w ciążę jest pojawienie się u partnera wydzieliny z zewnętrznych narządów płciowych. Jeśli jeden z partnerów ma STD, wtedy drugi partner może być testowany na STI. Jest to świetny sposób, aby upewnić się, że nie masz żadnych STI. Wady używania prezerwatywy są takie, że potrzeba czasu, aby ją założyć, może pęknąć i nie jest to zbyt przyjemne.

Pigułka: Plusy i minusy

Niewiele osób wie, że pigułka antykoncepcyjna jest dostępna od ponad 30 lat. Pigułka jest jedną z najskuteczniejszych dostępnych metod antykoncepcji. Może być również stosowany przez kobiety, które nie mogą przyjmować estrogenów. Główne dostępne pigułki to pigułka łączona i pigułka z progestyną. Pigułka złożona zawiera dwa hormony: etynyloestradiol i lewonorgestrel. Pigułka z progestyną zawiera tylko progestynę. Hormony te działają poprzez zapobieganie przedostaniu się komórki jajowej do macicy. Kobiety zazwyczaj przyjmują połączoną pigułkę 28 dni na, siedem dni bez. Pigułka jest skuteczna tak długo, jak długo jest przyjmowana prawidłowo. Nie jest ona jednak w 100% skuteczna.

Wkładki domaciczne: Plusy i minusy

Wkładka domaciczna to rodzaj antykoncepcji, który stosuje się przez bardzo długi czas. Jest to małe urządzenie, które umieszcza się wewnątrz macicy. Istnieją dwa rodzaje wkładek: miedziane i hormonalne. Miedziana wkładka uwalnia do macicy miedź, która blokuje plemniki. Te hormonalne działają poprzez uwalnianie niewielkich ilości progestyny (syntetyczna wersja żeńskiego progesteronu). Wady korzystania z wkładki są takie, że może być trudno dostać go i może być drogie. Jest to jednak najskuteczniejsza dostępna forma antykoncepcji i może działać nawet przez 12 lat.

Podwiązanie jajowoód: Plusy i minusy

Jest to zabieg chirurgiczny, w którym jajowody są wiązane lub blokowane. Wykonuje go lekarz i można go wykonać po menopauzie lub jako metodę antykoncepcji. Kobiety, które miały zawiązane jajowody nie mogą zajść w ciążę od uprawiania seksu bez prezerwatywy. Istnieje kilka możliwych minusów zabiegu podwiązania jajowodów. Na przykład, w przyszłości może być konieczna histerektomia, jeśli miałaś dzieci.

Zobacz także