antykoncepcja
Porady i edukacja

3 fakty o antykoncepcji, które musisz znać

Zastanawiasz się nad tajnikami antykoncepcji? Nie jesteś pewien swoich możliwości lub ciekawi Cię więcej informacji o świecie środków antykoncepcyjnych? Cóż, trafiłeś we właściwe miejsce. Te 3 fakty o antykoncepcji pomogą Ci lepiej zrozumieć ten temat. Od tego, ile metod jest dostępnych do ich zalet i wad, te fakty o antykoncepcji, miejmy nadzieję, odpowiedzą na wszystkie twoje pytania.

Jak skuteczna jest antykoncepcja?

Jeśli jesteś osobą dorosłą, która nie miała jeszcze dziecka, są duże szanse, że stosujesz antykoncepcję, aby zapobiec ciąży. W rzeczywistości ponad połowa kobiet w wieku 15-44 lat, które kiedykolwiek urodziły dziecko, stosowała w tym czasie antykoncepcję. Skuteczna antykoncepcja to każda metoda kontroli urodzeń, która zapobiega ciąży poprzez uniemożliwienie plemnikom spotkania z komórką jajową. Istnieją dwa sposoby zapobiegania ciąży za pomocą antykoncepcji. Pierwszym z nich jest metoda barierowa, taka jak prezerwatywy, prezerwatywa dla mężczyzn lub prezerwatywa dla kobiet. Drugi to hormonalna kontrola urodzeń, taka jak pigułka, minipigułka, zastrzyki lub implanty.

Kiedy kobieta powinna stosować antykoncepcję?

Istnieją dwa rodzaje antykoncepcji, które mogą być stosowane przez partnerów: antykoncepcja awaryjna i antykoncepcja stała. Antykoncepcja awaryjna może być stosowana po niezabezpieczonym seksie, aby zapobiec ciąży. Badania wykazały, że może ona zapobiec ciąży już 5 dni po niezabezpieczonym stosunku. Im wcześniej zastosuje się antykoncepcję awaryjną, tym większe prawdopodobieństwo, że zadziała. Im szybciej ją zażyjesz, tym szybciej plemniki nie będą w stanie dopłynąć z powrotem do komórki jajowej, aby ją zapłodnić.

 

Rodzaje antykoncepcji

– Metody barierowe – Diafragma dopochwowa i pianka antykoncepcyjna to przykłady metod barierowych. Fizycznie blokują one szyjkę macicy, uniemożliwiając plemnikom przedostanie się do macicy, a komórkom jajowym – przekształcenie się w zarodki. 

– Metody naturalne – Metoda rytmu, metoda kalendarzyka i metoda świadomości płodności są przykładami metod naturalnych. Metody te nie wymagają interwencji medycznej i polegają na tym, że Ty i Twój partner jesteście świadomi swoich cykli i dbacie o to, aby nie doszło do owulacji (procesu, w wyniku którego powstaje komórka jajowa) w czasie, gdy normalnie dochodzi do owulacji.

Zobacz także